Klinika Neurologii

Kryteria zaliczenia zajęć dla Wydziału Lekarskiego

NEUROLOGIA W ROKU AKADEMICKIM 2023/2024
Kierownik Kliniki: dr hab. n. med. Dariusz Koziorowski
Osoby odpowiedzialne za dydaktykę: dr hab. n. med. Piotr Alster, dr n. med. Natalia Madetko-Alster

Zajęcia z neurologii trwają 3 tygodnie (95 godzin) i składają się z seminariów oraz zajęć praktycznych w oddziałach neurologicznych. Zajęcia odbywają się w Klinice Neurologii UCK WUM przy ul. Banacha1a, w Klinice Neurologii Szpitala Bielańskiego przy ul. Ceglowskiej 5, oraz w Klinice Neurologii Szpitala Bródnowskiego przy ul. Kondratowicza 8 zgodnie z  podziałem zatwierdzonym przez Dziekanat.

SEMINARIA

• Seminaria prowadzone są na żywo w Klinikach, w których studenci odbywają ćwiczenia.
  • Konspekty seminariów oraz  dodatkowe materiały dydaktyczne umieszczone są na platformie e-learningowej i są takie same dla wszystkich studentów niezależnie od miejsca odbywania ćwiczeń.

TEMATYKA SEMINARIÓW

• Udar niedokrwienny
  • Postępowanie w udarze niedokrwiennym
  • Udary krwotoczne
  • Padaczka
  • Choroby demielinizacyjne
  • Choroby rdzenia i zespoły korzeniowe kręgosłupa
  • Choroby mięśni szkieletowych
  • Choroby złącza nerwowo-mięśniowego
  • Neuropatie
  • Choroby układu pozapiramidowego
  • Jakościowe i ilościowe zaburzenia świadomości
  • Zespoły i choroby otępienne
  • Guzy nowotworowe układu  nerwowego
  • Urazy mózgu i rdzenia kręgowego
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy  i twarzy
  • Stany nagłe w neurologii

ĆWICZENIA
W części praktycznej zajęć studenci uczą się  przeprowadzać badanie neurologiczne, a następnie - w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej- samodzielnie badają pacjentów, uczestniczą w demonstracjach klinicznych i w demonstracjach  podstawowych badań diagnostycznych stosowanych w neurologii   (m.in. badanie przepływu mózgowego metodą Dopplera, badanie EEG i EMG).  W ramach zajęć praktycznych jeden dzień poświęcony jest na zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych.

Studentów obowiązuje przestrzeganie aktualnych zaleceń epidemicznych (m.in.: obowiązek noszenia maseczek, posiadania ubrania i obuwia na zmianę).

ZASADY ZALICZENIA BLOKU ZAJĘĆ KLINICZNYCH

Do zaliczenia bloku zajęć konieczna jest obecność na zajęciach oraz co najmniej dostateczna (3,0) ocena z:

• kolokwium wstępnego
  • napisanej przez studenta historii choroby
  • kolokwium praktycznego
  • kolokwium końcowego

OBECNOŚĆ NA ZAJĘCIACH

• W czasie trwanie bloku zajęć student może mieć co najwyżej  1 nieobecność. Nieobecność tę student odrabia w formie napisanego przez siebie referatu obejmującego zagadnienia omawiane w dniu nieobecności lub w innej formie ustalonej przez asystenta.
  • W przypadku 2 lub 3 usprawiedliwionych nieobecności student odrabia opuszczone dni zajęć z inną grupą i może zdawać kolokwium końcowe dopiero po odrobieniu nieobecności.
  • Zgodnie z regulaminem studiów (§19 pkt.11) uzupełnienie nieobecności musi nastąpić do końca danego semestru. Wyrównanie zaległości w terminie późniejszym wymaga zgody Dziekana.
  • 2 lub 3 nieusprawiedliwione obecności oraz  więcej niż 3 nieobecności skutkują brakiem zaliczenia bloku zajęć.

KOLOKWIUM WSTĘPNE

• Kolokwium wstępne odbywa się w pierwszym dniu ćwiczeń. Kolokwium składa się z 5 pytań i obejmuje podstawowe wiadomości z anatomii i fizjologii układu nerwowego. Pytania na kolokwium wstępne znajdują się w pliku na dole strony

W przypadku negatywnego wyniku kolokwium student zdaje je ponownie najpóźniej na początku  II-go tygodnia zajęć.

KOLOKWIUM  KOŃCOWE

• Kolokwium końcowe można zdawać co najwyżej 3 razy ( w tym 2 terminy poprawkowe).
  • Ostatnie, trzecie kolokwium obowiązkowo ma formę pisemną.
  • Kolokwium końcowe musi  być zdane nie później niż przed rozpoczęciem letniej sesji egzaminacyjnej (§19 pkt.4 regulaminu studiów).
  • Student, który nie zdał kolokwium końcowego w tym terminie, nie będzie dopuszczony do zdawania egzaminu z neurologii w sesji letniej.

EGZAMIN

Egzamin końcowy odbywa się w letniej sesji egzaminacyjnej. Egzamin trwa 2 godziny i ma formę testu jednokrotnego wyboru odpowiedzi składającego się z 100 pytań. Aby zdać egzamin należy mieć co najmniej 56 dobrych odpowiedzi. Progi zaliczeniowe dla poszczególnych ocen są liczone co  9 punktów i wynoszą:

• ocena 3,0= 56-64 pkt
  • ocena 3,5= 65-73
  • ocena 4,0= 74-82
  • ocena 4,5= 83-91
  • ocena 5,0= 92-100

W przypadku negatywnego wyniku  egzaminu student zdaje ponownie egzamin testowy w sesji poprawkowej. Zasady zaliczenia egzaminu poprawkowego są takie same jak egzaminu w letniej sesji egzaminacyjne

Podręczniki obowiązkowe :

1.Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny pod red. W.Kozubskiego i  P.P Liberskiego, wyd. III, PZWL 2023

Podręczniki zalecane

1. Neurologia Merrita. Wydanie polskie pod redakcją H. Kwiecińskiego i A. Kamińskiej. Urban & Partner 2012.
  2. Atlas neuroanatomii i neurofizjologii Nettera. Pod redakcją A. Szczudlika. Urban & Partner 2007.
  3. P. Berlit - Neurologia kompedium. PZWL 2008

PYTANIA NA KOLOKWIUM WEJŚCIOWE