Tematy prac dotyczą mechanizmów neurodegeneracji, genetyki chorób neurodegeneracyjnych jak też ich leczenia. Klinika prowadzi wspólne prace badawcze z Mayo Clinic w USA, Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie, jak też z ośrodkami naukowymi w Polsce – Politechniką Warszawską, Instytutem Psychiatrii i Neurologii czy Zakładem Patologii Molekularnej w Łódzkim Uniwersytecie Medycznym.
W Klinice regularnie odbywają studia doktoranckie lekarze, a niekiedy również logopedzi i psycholodzy. Aktualnie w Klinice zatrudnionych jest 8 doktorantów. Pracownicy Kliniki prowadzą zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM oraz dla English Division II Wydziału Lekarskiego WUM. Klinika prowadzi też szkolenie do specjalizacji w neurologii zarówno w ramach rezydentury, jak też w ramach Studium Doktoranckiego.
Oddział Neurologii ma obecnie 68 łóżek, z czego 16 to miejsca w Oddziale Udarowym, 16 – w Oddziale Neurorehabilitacji, a pozostałe 36 to miejsca dla tzw. neurologii ogólnej. W ramach neurologii ogólnej przyjmowani są do diagnostyki chorzy z całej Polski. Dotyczy to zwłaszcza przypadków chorób neurodegeneracyjnych sprawiających trudności rozpoznawcze. Istotną częścią zespołu leczącego poza lekarzami są psycholodzy, logopedzi i fizjoterapeuci, a także niemniej ważne w terapii i opiece nad chorym, wykwalifikowane pielęgniarki. Przy Klinice działa szereg Poradni – Pozapiramidowa, Padaczkowa, Bólów Głowy, Stwardnienia Rozsianego, Zaburzeń Pamięci oraz Poradnia Neurologii Ogólnej.